A nyílászáró beépítés az építkezések és felújítások esetében is fontosak. Az ajtók és a ablakok kötnek minket össze a külvilággal, miközben növelik az otthonunk komfortérzetét, védelmet nyújtanak és az energiahatékonyságban is fontos szerepet játszanak.
Korábbi cikkünkben a modern építkezés sokoldalú alapanyagát, a gipszkartont mutattuk be. Elmondtuk, hogy mi mindenre alkalmas ez az egyszerű alapanyag, és lépésről lépésre bemutattuk, hogy hogyan készíthetsz te is például gipszkartonfalat.
Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a nyílászáró beépítés folyamatát, kezdve a megfelelő anyagok és stílusok kiválasztásától a beépítés szabályain át magáig a beépítés menetéig.
Nyílászáró beépítés: hol kezdjük?
A nyílászáró beépítés egyik legfontosabb része magának a nyílászárónak a kiválasztása. Azonban már ekkor több mindent figyelembe kell venni, többek között az anyagot, a stílust és az energiahatékonyságot, hogy a lehető legjobb nyílászáró kerüljön az ingatlanba.
1. Anyag
Első körben a nyílászáró anyagát kell kiválasztani, mivel ez határozza meg a tartósságukat, a karbantartásuk igényét és a megjelenésüket. A legnépszerűbb anyagok közé tartozik a fa, a műanyag és az alumínium. A fa természetes szépsége és hőszigetelő képessége miatt kedvelt, míg a műanyag az ár-érték arányában és a karbantartás szempontjából előnyös. Az alumínium erős és tartós, modern megjelenést kölcsönöz, és jól alkalmazkodik a modern építészeti stílusokhoz.
2. Stílus és dizájn
A nyílászárók kiválasztásakor fontos figyelembe venni az otthonunk stílusát. Legyen szó hagyományos, vidéki stílusról vagy modern, minimalista megjelenésről, a megfelelő nyílászárók kiválasztása növeli az ingatlan esztétikai és piaci értékét.
3. Energiahatékonyság
A modern nyílászáróknak azonban nem csak esztétikai szempontból kell megfelelniük, hanem energiahatékonyság szempontjából is. A kettős vagy a hármas üvegezés, valamint a szigetelés minősége kulcsfontosságú a hőveszteség minimalizálásában. Ez hozzájárul az energiafogyasztás csökkentéséhez és így a rezsi költségek csökkentéséhez. Egy jól megválasztott nyílászáró hosszú éveken át szolgálja az otthon kényelmét és biztonságát, miközben hozzájárul az energiahatékonyság növeléséhez.
Nyílászáró beépítés, csak szabályosan
Amint sikerült kiválasztani a megfelelő minőségű, stílusú és méretű nyílászárót, jöhet a beépítés. Azonban, mint mindennek ennek is megvannak a szabályai. Ezek a szabályok biztosítják, hogy a nyílászárók megfelelően és biztonságosan legyen beépítve.
Pontos helymeghatározás
A beépítés előtt meg kell határozni, hogy a kijelölt helyén belül pontosan hova fog kerülni az adott nyílászáró. Ezt a falvastagság és szigetelés, valamint az áthidalók, illetve a párkány, a küszöb és a burkolat mérete határozza meg. Ha ezeket a méréseket és meghatározásokat figyelmen kívül hagyjuk, akkor a beépítés közel sem lesz olyan tökéletes, mint amit szeretnénk.
Előkészületek
Az ablak, vagy ajtó beépítésénél fontos, hogy előkészítsük a helyet. Ha nyílászáró cseréről beszélünk, akkor először a régi nyílászáró bontásából adódó falhibákat kell kijavítani.
Jöhet a tok rögzítése
Fontos, hogy az ajtót és ablakot nem egyben kell rögzíteni. Első körben csak a toknak kell megfelelően a helyére kerülni. A tokot a behelyezés után ékekkel kell rögzíteni, majd az ékek segítségével vízszintesen és függőlegesen a megfelelő helyre kell igazítani. Ezt a folyamatot nem szabad félvállról venni, ugyanis az ajtó és ablak későbbi nyithatóságát is befolyásolhatja a nem megfelelő igazítás.
Rögzítés
Ha a tok a megfelelő helyre került, akkor jöhet a rögzítése. Ezt kétféleképpen lehet elvégezni:
- Tokrögzítő csavarokkal: A tokot átfúrva csavarral rögzül a tok a falhoz. A csavar fejeket műanyag takarókupakokkal lehet elrejteni szem elől, így egyáltalán nem fog látszódni a rögzítés.
- Rögzítőfül: A tokprofil külső oldalán található horonyba kell helyezni a füleket, amelyeket ezután a falhoz kell rögzítenünk. Ez fogja tartani az ajtót, vagy ablakot.
Végső simítások
Miután a nyílászáró megfelelően rögzítésre került jöhet az utolsó simítás: a purhab.
A tök és a fal közötti hézagot purhabbal kell kifújni. Ez amellett, hogy plusz tartást ad a toknak, szigetelő funkciója is van. A száradás után a hab túllógó, túlfolyt részeit el kell távolítani, majd felkerülhet a tokra maga az ajtó, vagy az ablak.
Nyílászáró beépítés gyorsan, precízen
A nyílászáró beépítés tehát nem egyszerű folyamat, a nem jól beépített ajtó és ablak pedig később javítást, vagy akár cserét is igényelhet.
Ha nem szeretnél a nyílászáró beépítéssel foglalkozni, és inkább profikra bíznád a feladatot, akkor van egy jó hírünk! A Körösfaép Tüzépnél vállaljuk nyílászárók beépítését is!
Neked elég csak kiválasztanod a megfelelő nyílászárót, mi pedig a megrendeléstől, a szállításon át a beépítésig mindent elintézünk helyetted. Legyen az emelő-toló erkélyajtó, beltéri ajtó, bejárati ajtó, egyedi gyártású acél betörésvédelmi bejárati ajtó, tetőablak, garázsajtó, műanyag ajtó, vagy ablak, mi mindegyiket a lehető legbiztonságosabban építjük be neked!
Felejtsd el az idegeskedést, bízd a nyílászáró beépítést profikra! Kérj ajánlatot a Körösfaép Tüzéptől!