Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy hogyan lehet elérni a tökéletesen sima falfelületet és elárultunk mindent, amit a glettről tudni érdemes. Most a hőszigeteléssel kapcsolatos tévhiteket fogjuk eloszlatni, pontosabban azt az 5+1 tévhitet, amelyek a legtöbbször felmerülnek.
Hőszigetelés tévhitek: több van, mint gondolnánk
Még mindig rengeteg hőszigetelés tévhit van, annak ellenére, hogy a hőszigetelés ma elhagyhatatlan eleme az új házaknak. Már a tervezés pillanatában sokan számolnak a hőszigeteléssel, mégis rengeteg tévhit kering róla. Most ezeket fogjuk eloszlatni. De kezdjük az elején.
Mi az a hőszigetelés?
A hőszigetelő anyag, amelynek a fő célja, hogy megtartsa az épületben a kívánt hőmérsékletet. A szigetelés télen minimalizálja a hőveszteséget, nyáron pedig a hőfelvételt. A hőszigetelés kulcsfontosságú az energiatakarékosság és a kényelem szempontjából.
A hőszigetelés lehet például
- üveggyapot,
- kőzetgyapot,
- cellulóz,
- polisztirolhab
- és poliuretán hab.
Ezek mindegyike megtalálható és alkalmazható itthon is. Azonban hőszigetelés tervezésnél érdemes megbízható szakember véleményét is kikérni, aki elmondja, hogy az adott házhoz vagy lakáshoz melyik hőszigetelés a legjobb megoldás.
Hőszigetelés tévhitek, aminek véget kell vetni!
Mi most azt az 5+1 leggyakoribb hőszigetelés tévhitek listáját hoztuk el, amelyek sok esetben már a szigetelés tervezésénél felmerülnek és amelyek miatt az ingatlan tulajdonosa könnyen rossz döntést hozhat.
Ezekkel a tévhitetekkel mindenképp jó tisztában lenni, ha szigetelni szeretnénk az ingatlant.
1. Minél vastagabb a hőszigetelés, annál jobb
Bár a megfelelő vastagságú szigetelés fontos, az még fontosabb, hogy a szigetelés minősége és típusa is megfelelő legyen. Ezért nem azon kell lennie a hangsúlynak, hogy milyen vastag legyen a szigetelés, hanem azon, hogy a ház szempontjából a legjobbat válasszuk.
A túl vastag szigetelés nem mindig jobb, de cserébe túlzott költségeket okozhat, hiszen korántsem biztos, hogy indokolt a vastagság. Sőt, vastagságához képest is lehet kevésbé hatékony a hőszigetelés.
2. A hőszigetelés mindent megold
Ez sajnos nem igaz. A hőszigetelés fontos a hőveszteség csökkentésében, de minden problémát ez sem tud megoldani.
A szigetelés szempontjából fontos még a nyílászárók is, azaz az ajtók és az ablakok. Ezeken ugyanis ugyanúgy kimegy a télen a meleg levegő, sőt! Hiába van tökéletes szigetelés, ha a rosszul záródó, régi ajtók és ablakok kiengedik a meleg levegőt és kárba megy a fűtés.
Ha hőszigetelésről beszélünk, akkor a falak mellett nem szabad megfeledkeznünk a tető szigeteléséről sem. Itt ugyanúgy ki tud szökni a meleg, mint a nyílászárók esetében.
3. A hőszigetelés mindig drága
Tény, hogy a hőszigetelés költséges, azonban a szigetelés ára több mindentől függ. Számít a szigetelt terület nagysága, a szigetelés anyaga, és az anyag felhelyezésének módszere is.
Hosszú távon azonban a hőszigetelés megtérül. A hőszigetelés ugyanis jócskán csökkentheti a rezsiköltségeket, és a lakás, valamint a ház értékét is növeli ez az egyszerű anyag.
4. A hőszigetelés csak télen fontos
Ez talán a legnagyobb tévhit, és határozottan nem igaz. A szigetelés télen nagyon fontos, hiszen bent tartja a házban és a lakásban a meleget, így csökken az energiaveszteség és a fűtésszámla.
Azonban a hőszigetelés a nyári hőségben ugyanolyan fontos. A szigetelőanyag a nyári meleg levegőt is képes kint tartani. Ennek köszönhetően jó pár fokkal hűvösebb lehet a ház nyáron, így a légkondicionálót is csak ritkábban kell bekapcsolni.
5. A hőszigetelés telepítése bonyolult és időigényes
Bár a szigetelés telepítése szakértelmet igényelhet, számos gyors és hatékony szigetelési módszer és anyag áll rendelkezésre. Ezek csökkenthetik a telepítési időt. Megfelelő szakemberekkel pedig belátható időn belül elkészül a szigetelés.
+1. A szigetelés nem engedi „lélegezni” a házat
Valójában a ház nem „lélegzik”. A falaknak ugyan van némi légáteresztő képessége, azonban a hőszigetelésnek pont az lenne a célja, hogy ezt meggátolja. Így a fűtésszezon alatt a benti meleg nem tud kiszökni, nyáron pedig a hőség nem tud bemenni. A hőszigetelésnek tehát a légzárás az elsődleges célja.
Attól sem kell tartani, hogy a szigetelés miatt párásabb lesz a ház. Egy jól, megfelelő anyaggal szigetelt ház kevésbé hajlamos a párásodásra, mint egy egyáltalán nem szigetelt ház.
Jó szakember, tökéletes szigetelés
Érdemes megbízható szakértőtől tanácsot kérni a megfelelő szigetelési módszerek és anyagok kiválasztásához. Így biztosan olyan szigetelés kerül a házra, ami a legmegfelelőbb a viszonyokhoz. A Körösfaép Tüzép munkatársai minden felmerülő kérdésre válaszolnak és a szigetelés kiválasztásában is segítenek.