Korábbi cikkünkben a hőszigeteléssel kapcsolatos legnagyobb tévhitek jártuk körbe. Most megmutatjuk, hogy milyen előnyei vannak egy jól kiválasztott és lerakott térkőnek, és miért választják egyre többen ezt a megoldást, ha udvar burkolatáról van szó.
Miért jobb a beton helyett térkő?
Egyre többen használnak beton helyett térkő burkolatot az udvarukba, ennek ellenére a mai napig megoszlanak a vélemények, hogy térkő, vagy beton kerüljön a földre. Aki az esztétikát tartja szem előtt, inkább választja a térkövet, aki pedig egyszerűbb munkát szeretne a betont helyezi előtérbe.
Korábban az ár döntő szerepet töltött be a választásnál, azonban ma már a térkő sem kerül drasztikusan többe, mint a betonozás. És hosszú távon jobban meg is éri a térkő.
Térkő: esztétika és minőség egyben
Több ok miatt is megéri beton helyett térkő borítással tervezni az udvart. Ezeket az okokat fogjuk most bemutatni.
Kreatív tervezési lehetőségek
Ma már a térkő változatos formákban, méretekben és színekben kapható, ami lehetővé teszi kreatív tervezési lehetőségeket. Számos mintát és elrendezést lehet létrehozni a térkövek kombinálásával, így egyediséget és esztétikai értéket ad a területnek. Egy kis kreativitással elkerülhetjük azt is, hogy a szomszédnak ugyanolyan legyen az udvara, mint a miénk.
Javítható és cserélhető
A térkő könnyen javítható és cserélhető. Ha egy kő megsérül vagy elszíneződik, könnyen kicserélhető egy újra. A beton esetében azonban ez nem mondható el. A betont ha javítani kell, akkor fel kell törni az adott részt és újra kell önteni. A beton cseréje fárasztó és időigényes folyamat.
Vízelvezetés és szellőzés
A térkő burkolatok közötti rések lehetővé teszik a víz és a levegő áramlását, ami segíthet a vízelvezetésben és a talaj szellőzésében. Ez különösen fontos azokon a területeken, ahol gyakoriak az esőzések. Ezzel szemben a beton nem engedi át a vizet, a betonnal burkolt udvaron tehát könnyebben megáll a víz.
Nem repedezik
Míg a beton idővel, ahogy öregszik hajlamos repedezni, morzsolódni, a térkövek általában ellenállóbbak a hideg-térkitágulással szemben ezáltal pedig nehezebben is repednek meg. Ha mégis előfordul repedés, akkor – ahogy említettük – sokkal könnyebb kicserélni az elemeket és újra szép lesz a burkolat.
Gyors telepítés
A térkő könnyen és gyorsan telepíthető, mivel nincs szükség hosszú száradási időre, mint a friss beton esetében. Sőt, a térkő a lerakás után azonnal járható, míg a betonnál óvatosnak kell lenni, míg teljesen megszárad.
Rugalmasabb telepítés
A térkövezés is igényel előkészületet, hiszen masszív alap nélkül a térkő gyorsan gödrös lesz. Azonban a betonhoz képest sokkal rugalmasabb a térkő telepítése. Ha már megvan az alap, akkor magát a térkövet szinte bármikor le lehet tenni, akár a hidegebb hónapokban is, nem kell megvárni, míg száradásra alkalmas idő lesz.
Nem mindent bír el
Azonban a térkő esetében is vannak olyan helyzetek, amikor nem éri meg ezt a módszert választani.
A térkő nem mindig a legjobb választás például nagy forgalmú útvonalakon vagy olyan területeken, ahol a járműforgalom súlyos terhelést jelent, mivel idővel az egyes kőkockák meglazulhatnak vagy eldeformálódhatnak. A beton a tartósság és a terhelhetőség szempontjából lehet előnyösebb ezeken a területeken.
Tapasztalatok szerint azonban a családi házak udvarán, a kocsibeállón a térkő nem kap akkora terhelést, hogy eldeformálódjon, így oda bármikor tökéletes választás.
Hogyan kell térkövezni?
Ahhoz, hogy szép és tartós legyen a térkő fontos megtanulni a térkőlerakás alapjait. Most megmutatjuk ennek a lépéseit.
Mindenekelőtt a legfontosabb a megfelelő térkő kiválasztása és a térkövezendő terület kijelölése, meghatározása. Fontos tudni, hogy mekkora területet szeretnénk térkövezni, hogy megvásárolhassuk belőle a megfelelő mennyiséget.
Második lépésként fontos ellenőrizni a kiszállított térkő minőségét és mennyiségét. Elfordulhat hogy szállítás közben megsérül, ezt már jó, ha a megérkezés pillanatában észrevesszük és jelezzük az adott cég felé.
Ezután kezdődhet a térkő telepítése:
1. Legfontosabb a jó alap, azaz a tükör elkészítése. Először a megfelelő mennyiségű talajt kell kitermelni, majd egy egyenletes, tömör alapot létrehozni. Enélkül a térkő hepehupás lesz.
2. A megfelelő alap után a szegélyek lerakása következik. A szegélyeket betonba kell ágyazni, hogy megfelelő keretet adjanak a térkőnek, azok ne mozdulhassanak el.
3. A szegély után ki kell alakítani a térkő alatti teherhordó réteget. Erre a legjobb a kőzúzalék vagy murva, mivel ezek remekül tömöríthetőek és megakadályozzák a süllyedést.
4. A teherhordó réteg után jöhet a fektető réteg kialakítása. Itt is a legjobb a kőzúzalék, ami 2-5 mm szemcseméretű. Fontos, hogy a teherhordó és ágyazó réteg ne keveredjen.
5. Ha minden előkészület megvan, akkor jöhet a térkőlerakása. A térkőlerakását a legalacsonyabb ponttól kell kezdeni. A térkőlerakás közben fontos a fugavonalak és a fugatávolságok ellenőrzése.
6. A térkőlerakás után már csak a fugázás van hátra. Erre a legalkalmasabb a 0,2 mm szemcsenagyságú agyagmentes homok.
A jó minőségű térkő elengedhetetlen az esztétikus kivitelezéshez. Érdemes megbízható helyről beszerezni a térburkolatot. A Körösfaép Tüzépnél többféle térkőburkolatot is beszerezhetsz.