Az energiamegtakarítás egy olyan téma, amely nagy hatással van mind az életünkre, mind pedig a globális környezetünkre. A fenntarthatóság és a pénzügyi előnyök miatt az energiamegtakarítás kulcsszerepet játszik a mai világban.
Előző cikkünkben azt vizsgáltuk meg, hogy valóban jobb-e ha a beton helyett térkővel burkoljuk az udvarunkat.
Ebben a cikkben pedig feltárjuk, hogy miért fontos az energiamegtakarítás. Megosztunk néhány tippet, hogy hogyan tudjuk otthon úgy csökkenti a fogyasztást a téli hónapokban, hogy kevesebb legyen a rezsi.
Miért fontos az energiamegtakarítás?
Az energiamegtakarítás kétféle szempontból is fontos.
- Egyrészről a környezetvédelem miatt. Az energiatermelés gyakran jár környezeti hatásokkal, például üvegházhatású gázok kibocsátásával, ami hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. Az energiamegtakarítás segít csökkenteni ezeket a káros hatásokat, mivel kevesebb energia felhasználása kevesebb kibocsátással jár.
- Másrészről pedig a pénzügyi vonzata miatt. Az energiamegtakarítás nem csak a bolygóra, hanem a pénztárcánkra is jó hatással van. Az energiahatékony otthonokban kevesebb energiát használnak, így alacsonyabb rezsiszámlákat kapnak. Ez hosszú távú spórolást jelent.
Kezdődjön a spórolás!
Az energiahatékony életvitelnek számos előnye van, nemcsak a pénztárcánkra, hanem a környezetünkre nézve is. Az alábbi 10 tipp segítségével nemcsak energiát takaríthatsz meg, hanem csökkentheted az energiafogyasztásból adódó számlákat is.
1. Kapcsold le a lámpákat!
Az energia megőrzésének egyik legegyszerűbb módja az, hogy lekapcsoljuk a felesleges világítást és elektromos berendezéseket. Fontos, hogy ne csak készenléti módba helyezzük az eszközöket, hanem húzzuk is ki azokat a konnektorból. Ezenkívül, amikor lefekszünk, vagy elhagyjuk a lakást, ne hagyjuk bekapcsolva a fűtést, vagy vegyük tartalékra.
2. Energiahatékony LED izzók
Az energiatakarékos LED izzók akár 80 százalékkal is csökkenthetik a világítási költségeket. Ezek az izzók kevesebb energiát használnak, és hosszabb élettartammal rendelkeznek, így időt és pénzt spórolhatsz a cseréjükkel.
3. Takarékos mosás
Várd meg, amíg a mosógép tele lesz ruhákkal, mielőtt elindítanád. Érdemes a mosási hőmérsékletet is megfigyelni, ugyanis a hideg vízben történő mosás évente több tízezer forint megtakarítást is jelenthet. Ezenkívül érdemes olyan programot használni, ami rövidebb mosási idő mellett is hatékony.
4. Takarékoskodás a konyhában
A hűtőszekrények az otthon egyik legnagyobb energiafogyasztói. Gondoskodj róla, hogy a hűtőd megfelelő hőmérsékleten működjön. A hűtőszekrény hőmérséklete 4-5 Celsius fok, a fagyasztóé pedig -18 Celsius fok körül legyen. A főzés közben is fontos az energiamegtakarítás: tartsd a fedőket a fazekakon, hogy csökkentsd a főzési időt. Tervezz úgy, hogy több ételt főzöl, hogy legyen tartalék ételed a következő napra vagy napokra. Az ételmaradékokat tárold a fagyasztóban.
5. Csukott ajtók és ablakok
Csak azokat a helyiségeket fűtsd, amelyeket ténylegesen használsz, és zárd be az ajtókat azokban a helyiségekben, amelyekben nem tartózkodsz. Télen érdemes lehúzni a redőnyöket, vagy behúzni a függönyöket, ez ugyanis felfogja a kintről jövő hideg, valamint a benti meleg levegőt.
6. Szabályozd a fűtést
Tudtad, hogy minden fok, amelyet meghaladsz a 20 fokon a fűtés során, akár 10%-kal is növelheti a fűtési számlád összegét? Télen állítsd be a hőmérsékletet 18-20 Celsius fok közé. Néhány központi fűtési rendszer lehetővé teszi az üres helyiségek fűtésének kikapcsolását. Pénzt takaríthatsz meg azáltal is, ha energiatakarékosabb fűtési rendszert választasz.
7. Rendszeres karbantartás
Rendszeresen tartsuk karban a fűtésrendszert! A tiszta és jól működő berendezések hatékonyabban működnek, és kevesebb energiát használnak. Érdemes még a fűtési szezon megkezdése előtt leellenőrizni és megtisztítani a fűtésrendszert, így amellett, hogy energiát spórolunk, a meghibásodást is megelőzhetjük.
8. Szigeteld az otthonod
Az épület mennyezetének szigetelése nagyban csökkentheti a hűtési és fűtési költségeket: akár 20 százalékkal is. A házak, lakások külső szigeteléséről sem szabad megfeledkezni. Ez ugyanis nagyban befolyásolja a rezsiszámla összegét. A jó minőségű szigetelés akár évi 20-30 százalékos megtakarítást is jelenthet.
9. Ajtók és ablakok
Az energiamegtakarítás szempontjából az ajtók és ablakok kifejezetten nagy szerepet játszanak. A nem jól záródó, régi ajtókon és ablakokon szökik ki a legtöbb meleg télen. Ha télen reggelente a kelleténél jobban lehűl a szoba, akkor bizony érdemes elgondolkodni a nyílászárók cseréjén.
10. Gyors szellőztetés
A rendszeres szellőztetés télen is fontos, hiszen friss levegőre mindig szükség van a szobákban. A szellőztetési technika azonban nem mindegy! Télen a szellőztetést érdemes 3-5 perc alatt megoldani úgy, hogy teljesen kitárjuk az ablakot. Ha csak résnyire nyitjuk ki, akkor nem jön be elegendő friss levegő, cserébe pedig csak az utcát fűtjük.
Megtérül a költség
Az energiamegtakarítás tehát nemcsak a környezetünket védi meg, hanem a pénztárcánkat is. Kisebb változtatásokkal és tudatos döntésekkel mindannyian hozzájárulhatunk a fenntarthatóbb jövőhöz és saját gazdaságunk erősítéséhez.
Fontos, hogy az energiamegtakarítással kapcsolatos kiadások mindig megtérülnek, és tökéletesek a hosszú távú befektetésekhez.
A Körösfaép Tüzép segít az energiamegtakarítás elkezdésében: jó minőségű szigetelésekkel és nyílászárókkal várja a vásárlókat.